COVID-19’dan korunmaya yönelik tedbirler neden önemlidir?

Koronavirüs hastalığı ile mücadelenin en önemli bileşenlerinden biri korunmaya yönelik tedbirler almaktır. Kişiler tedbirleri ne kadar sıkı tutarsa hastalığın yayılma hızı o kadar düşer bu da hastanelerdeki vaka sayısının azalarak her hastaya yeterli sağlık hizmeti verilebilmesi anlamına gelir. 

Korunmaya yönelik tedbirler hangileridir ve neden önemlidir?

Elleri yıkamak: virüsün kılıfında bir yağ tabakası mevcuttur ellerinizi sabunla yıkadığınızda sabun bu yağ tabakasını tahrip eder ve virüs hastalık yapamaz hale gelir ellerinizi akan su ile durulayınız da virüsü ait kalıntıları uzaklaştırmış olursunuz.

Maske takmak: Maskeyi başkalarına hastalık bulaştırmamak için tatmalısınız çünkü az burun ve çene iyi kapatan maddeler hastalığı bulaştırma da etkili olan damlacıkların etrafa saçılması da önler. Maskeyi hastalıktan korunmak için de takmalısınız. Maske etraftaki virüs taşıyan damlacıklarıyla ağız ve burun arasında engel oluşturur. Büyük damlacıklar maskenin gözeneklerinden geçemez.

Maskeyi nasıl kullanacağınız konusunda uzmanların tavsiyesine uymalısınız. Mesela maskeyi çenenizin altına veya başınızın üzerine yerleştirmek suretiyle kullanmamalısınız, maskenin ön kısmına hiçbir zaman dokunmamalısınız, maskeyi belirli aralıklarla değiştirmelisiniz gibi takmanın önemi ile ilgili yürütülen çalışmalar bazı çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor bu sonuçları Örneklerle açıklayalım;

Hastalığı taşıyan bir kişinin maske takmadığı ve sosyal mesafe kuralına uyulmadığı bir senaryo yazın sağlıklı arkadaşı maske takmış olsun, taşıyıcının Sağlıklı ve enfeksiyon bulaştırma riski yüksektir.

Şimdi de taşıyıcının maske taktığını sağlıklı arkadaşının takmadığını varsayım taşıyıcı’nın enfeksiyon bulaştırma ihtimali düşüktür bir üçüncü senaryoda her iki kişide maske taksın sağlıklının enfeksiyona yakalanma ihtimali çok düşüktür. 

Sosyal mesafeyi korumak:  öksürürken, hapşırırken veya konuşurken ortama yayılan damlacıklar hastalığı bulaştırma da önemli rol oynar. Bu yüzden kişilerle aranızda en az 3-4 adım mesafe koymalısınız. Sosyal  mesafeyi koruduğunuz da siz hastaysanız saçtığınız damlacıklar da başkalarının enfekte olma ihtimali düşer başkası hastaysa ve o kişiyle aranızda en az 3-4 adım varsa hastalığa yakalanma riskiniz azalır.

Evde Kalmak: Dışarı ne kadar az çıkılır ne kadar az insanla karşılaşılırsa hastalığa yakalanma ihtimali o kadar düşer bu yüzden evde kalmak hastalıktan uzak durabilmek anlamına gelir Bazı kişiler covid 19 un hiç belli geçirebiliyor. Bu da sağlıklı görünen kişilerin virüsü taşıyabileceği anlamına geliyor evde kalmak bu yüzden de önemli bağışıklık sisteminiz çok kuvvetli olabilir hastalığa yakalandığını da çok rahat atlatabilirsiniz evde kalmama gerek yok diye düşünebilirsiniz ancak virüs taşıyorsanız ve dışarı çıkıyorsanız hastalığı farkında olmadan başkalarına bulaştırabilir onların hastalığı ağır geçirmesine Hatta ölmesine sebep olabilirsiniz 

Siz hiç belirti göstermeden hastalığı yüzlerce kişiye bulaştırma potansiyeli bulunan bir Süper Taşıyıcı bile olabilirsiniz Bu tedbirler herkesin uygulayabileceği kadar basittir Sadece bu tedbirleri alarak bile hastalıktan korunabilir pek çok insanın hayatını kurtarabilirsiniz 

COVID-19’dan korunmaya yönelik tedbirler neden önemlidir?

  • Elleri yıkamak
  • Maske takmak
  • Sosyal mesafeyi korumak
  • Mecbur olmadıkça evden çıkmamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir