Maraş Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

Yaz akşamlarının vazgeçilmezi dondurma, hele bi de enfes irmik helvasıyla buluşunca, damaklarda lezzet şöleni.

Malzeme Listesi  

  • 1 Litre Süt
  • 500 Gram İrmik
  • 250 Gram Tereyağı
  • 3 Su Bardağı Toz Şeker
  • 2 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
  • 2 Yemek Kaşığı Toz Antep Fıstığı
  • 8 Dilim Golf Maraşım Sade Dondurma  

Hazırlanışı:  

Yaz akşamlarının vazgeçilmezi dondurma, hele bi de enfes irmik helvasıyla buluşunca, damaklarda lezzet şöleni.

Şimdi irmik helvamızı hazırlamaya başlayalım. İrmik helvamızın öncelikle sütlü şerbetini hazırlamaya başlıyoruz. Tencereye 1 litre sütü boşaltıyoruz. 3 su bardağı toz şekeri de tencereye ilave ediyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz.

Diğer taraftan geniş ve yayvan tenceremize 500 gram irmiği boşaltıyoruz. 250 gram tereyağını da tencereye alıyoruz. 2 yemek kaşığı çam fıstığını da tencereye boşaltıyoruz. Tahta kaşıkla orta ateşte karıştırarak kavuruyoruz.

İrmik ve çam fıstıkları kavrulup, rengi değiştikten sonra üzerine kaynayan sütlü şerbeti dikkatli bir şekilde boşaltıyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp, ocağı kısık ateşe getiriyoruz. 1-2 dakika bekledikten sonra tencerenin kapağını açarak, irmik helvamızı karıştırarak kıvamını almasını sağlıyoruz.

Kıvamını alan irmik helvamızı ocaktan alıyoruz. Maraş dondurmalı irmik helvası tarifimizin, irmik helvası hazır. Şimdi sunuma hazırlayalım. Servise hazırlayacağımız kasemize irmik helvasından biraz dolduruyoruz.

Kasedeki irmik helvalarının ortasını açıyoruz. Ortaya bir dilim sade maraş dondurmasından koyuyoruz. daha sonra üzerine tekrardan irmik helvası dolduruyoruz. Düz servis tabağımıza maraş dondurmalı irmik helvamızı ters çeviriyoruz.

Üzerine yeşil fıstık serperek servise hazırlıyoruz. İkram sayımıza göre aynı şekilde hazırlıyoruz. Bu enfes lezzeti mutlaka denemelisiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir