WhatsApp Gönderilen Haberlerin Gerçekliğini Doğrulayacak Araç Geliştirdi

WhatsApp, uygulama grupları ve kullanıcıları arasında yüksek hızda dolaşmaya devam eden sahte haberlerle mücadele etmek için giderek daha fazla çaba gösteriyor. Mesajların iletilmesini zaten sınırlanmıştı ve şimdi insanları sahte haberlerin neyin olabileceği ve neyin gerçek olabileceği konusunda bilgilendirmek için başka bir çaba içerisinde: İnternet araştırması ile entegrasyon uygulayacak.

Yeni fonksiyonun duyurusu bugün WhatsApp tarafından yapılmaktadır. Şu andan itibaren, sık sık yönlendirilen mesajların yanında bir büyüteç düğmesi görünecek. Buna dokunulduğunda, alınan haberlerden veya bağlantıdan bir arama sayfası içeren bir pencere açılacak, hangi haberlerin ilişkili olduğunu ve gerçek olup olmadığını görmek mümkün olacak.

WhatsApp’a göre mesaj, mesajlaşma servislerine yüklenmez ve bu nedenle, tüm arama cep telefonunun tarayıcısında veya kullanıcı tarafından seçilen bilgisayarda açıldıktan sonra kullanıcıların gizliliğini de garanti ediyor.

Web’de bağlantı aramanın yeni işlevi artık Brezilya ve 6 ülkede daha kullanılabilir: İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, İrlanda, İtalya, Meksika ve Birleşik Krallık. Bunu kullanmak için WhatsApp’ın en son sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Bu özelliğin Türkiye’ye ne zaman geleceği veya gelip gelmeyeceği henüz açıklanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir