Bağlı Hoparlör Veya Kulaklık Yok Sorunu Çözümü

Bağlı Hoparlör veya Kulaklık Yok Sorunu windows 7, windows 8 ve windows 10 işletim sistemlerinde sıklıkla karşılaşılan problemlerdendir ve çözümü oldukça basit fakat farklı nedenlerden kaynaklanabileceği ihtimali olduğu için durum biraz karmaşık olabilmektedir. Özellikle bağlı hoparlör veya kulaklık yok sorunu win10 cihazlarda sıklıkla karşılaşılmaktadır.

1-Sorunu Tespit Edin

Sıklıkla karşılaşılan ve dikkatsizlikten kaynaklandığını gördüğümüz en büyük sorun hoparlör veya ses sisteminin bilgisayara tam anlamıyla takılmadığı, takılsa bile takıldığı yuvanın arızalanması, deforme olması nedeniyle bağlı hoparlör veya kulaklık yok sorunu karşımıza çıkmaktadır. Farklı bağlantı kabloları deneyerek bağlantı aparatlarının sağlam olduğundan emin olunması gerekmektedir.

2-Driver yüklemesini veya güncellemelerini kontrol edin

Bilgisayara format attıktan sonra işletim sistemi tamamen sıfırlanır ve yeni bir sistem kurulur. Dolayısıyla daha önce yüklü olan veya yüklü olması gereken driver dosyaları sistemde bulunamaz ve ses aygıtları çalışmaz. Bilgisayarın ses kartının tanıması ve uyumlu çalışması gerekmektedir. Bu nedenle ses kartının marka ve modeline uygun driverlerini arama motorlarında aratarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer daha önce driver yüklü ise en son güncellemelerini yaparak problemin giderebilirsiniz.

3- Kayıttan yürütme aygıtlarını kontrol edin

Bağlı hoparlör veya kulaklık yok hatası çözümü için bilgisayarınızın sağ köşesinden bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayın.

Açılan pencerede kayıttan ürütme aygıtlarına tıklayarak cihazınızda tanımlı hoparlör veya ses sistemlerine ulaşabilirsiniz.

Kayıttan yürütme aygıtları penceresine ulaştıktan sonra pencere üzerine sağ tıklayarak devre dışı bırakılmış aygıtları göster ve bağlantısı kesilmiş aygıtları göster seçeneklerini görmektesiniz.

Görmüş olduğunuz iki seçenek eğer aktif değilse aktifleştirerek devre dışı bırakılmış aygıtları ve bağlantısı kesilmiş aygıtları görebileceksiniz.

Devre dışı bırakılmış aygıtları ve bağlantısı kesilmiş aygıtların etkinleştirilmesini sağlayarak ses aygıtınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bağlı hoparlör veya kulaklık yok hatası çözümü ve Ses Gelmiyor gibi problemlerinizin çözümünü içeren bir videoyu sizler için hazırladık.Ses ile ilgili problemi çözebilmek için sesli anlatıma yer verilen videomuz’dan verim alabilmek için başka bir cihazdan izlemesini tavsiye ederiz.

Böyle bir imkanınız yoksa Aşağıda bulunan linkte Sesi Çıkmayan Bilgisayarlar İçin resimli Anlatım Videosu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir