Yusufeli Barajı Beton Döküm ve Çeşitli Projeleri Hizmete Alma Töreni Gerçekleştirildi

Yusufeli Barajı Beton Döküm ve Çeşitli Projeleri Hizmete Alma Töreni Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi.Erdoğan törende yaptığı açıklamada önemli ifadelerde bulundu.

Ülkemizin Kalkınma mücadelesinde sembolik bir önemi vardır. Bu ülke yıllarca Allah’ın bir lütfu olan sularının kontrolsüzce topraklarından akıp gitmesini seyretmiştir

 Tarım arazileri susuzluktan çatlarken. şehirlerde yaşayan insanlar susuzluktan kavrulurken yağış dönemlerinde seller önüne gelen her şeyi alıp götürürken velhasıl Türkiye’nin bileklerine geri kalmışlık prangası vurulmuşken biz kendi insanımızın değerlerine savaşanlarla uğraşıyorduk Baraj inşası İşte bu geri kalmışlıktan özellikle Kurtuluş mücadelesinin adeta sembolüdür. Rahmetli Adnan Menderes’in iktidara gelir gelmez önem ve öncelik verdiği konulardan birisi baraj inşaatı olmuştur. Aynı şekilde rahmetli Demirel’de yıllarca Siyasetini baraj teması üzerine kurulmuştur. Ağır sanayi mücadelesi ile gönüllerde taht kuran Erbakan hocamızın gündeminde de bu konunun özel bir yeri vardır.

 Buna rağmen 2003 yılına geldiğinde Türkiye toplam 276 baraja ancak sahip olabilmiştir. Biz 18 yılda bunun üzerine 585 yeni baraj ilave ettik. Yine 2003’ten önce ülkemiz toplam 105 adet suyun gücünü elektriğe dönüştüren Hidroelektrik Santrali inşa edilmiştir. Biz 18 yılda 576 Hidroelektrik Santralini daha ülkemize kazandırdık. Göletlerimizin sayısı 228 iken bunun üzerine 329 Gölet daha ilave ettik.  İçme suyu tesislerinin sayısı 84 iken, biz 247 ilave tesisi daha insanımızın  hizmetine sunduk. Sulama ve taşkın koruma tesislerinin sayıları da iki kat artırdık. Böylece Türkiye’nin su potansiyelini en verimli şekilde kullanmasını sağlayacak büyük bir yatırım seferberliğini hayata geçirdik.

GAP kapsamındaki sulanan arazi büyüklüğünü yüzde 19’dan yüzde 53 çıkararak Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki toprakların verimliliğini arttırdık. Bugün de bir başka iftihar projesi Yusufeli Barajı’nın 3 milyonuncu metreküp beton dökümüne şahitlik ediyoruz. Toplam 4 Milyon metreküp beton ile inşa edilecek Yusufeli barajında böylece 3/4 lük gerçekleşmeyi geride bırakmış oluyoruz. Çoruh Nehri üzerinde gerdanlık gibi dizili olan Murat Borçka deliler gibi her biri devasa büyüklükteki baraj ve elektrik santralleri ülkemize hizmet veriyor.

Önümüzdeki yılı nisan ayında tamamlamayı planladığımız 540 megavat kurulu güce sahip olacak Yusufeli Barajı bu gerdanlığın adeta imamesi durumunda Tamamen kendi mühendislerimizin ürünü olan bu eser ekonomimize yılda değerli kardeşlerim sevgili vatandaşlarım 1.5 milyar lira katkı sağlamanın yanında Çoruh Vadisi’ni taşkınlardan da koruyacak.

Ülkemize zarar vereceği senin kazandırılmasında emeği geçen ter döken bakanlarımızı, Devlet Su İşleri Genel müdürlüğümüz personelini, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Ülkemize Eser kazandırma mücadelemizde yanımızda olan bize destek veren milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum muhabbetle selamlıyorum 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir