Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çok Sert Sosyal Medya Açıklaması. Düzenleme Gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak için sosyal medyada yapılan çirkin yorumlara çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayarak, “83 milyonun sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz. Bu kapsamda hukuki düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Bu mecraların hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Erişim engeli, adli ve mali yaptırımları devreye sokacağız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir. Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmeyi ümit ediyorum” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. “Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibaren suikastlerin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor onun için de bir an önce biz bunları Parlamentomuza getirip ve Parlamentomuzdan, sevgili vatandaşlarım biz bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını kontrol edilmesini istiyoruz” dedi

ErdoğanBakan Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak için sosyal medyada yapılan çirkin yorumlara hakında ” Değerli kardeşlerim  bazı konular var ki İnanın bana üzerinde konuşmak bile insanın kalbini acıtıyor. Aile  olarak birkaç gündür İşte böyle Can acıtıcı bir mesele ile karşı karşıyız.B iliyorsunuz önceki gece 8 torunumHamza Salih dünyaya geldi. Rabbim cümle evlatlarımıza birlikte Hamza Salihede hayırlı sağlıklı ve uzun bir ömür nasip etsin. Berat Bey evladının doğumunun sevincini, yazdığı bir sosyal medya mesajı ile kamuoyu ile paylaştı. Bu mesajın altına onbinlerce kişi tabii olarak tebriklerini ve iyi dileklerini ifade eden yorumlar yazdı. Ancak sayıca az da olsa, bırakınız ahlakı, namusu, haysiyeti, insanlıktan nasibini almamış kalbi kararmış bazı alçaklar içlerindeki kötülüğü sergileyen hakaretlerle bu güzel iklimi etmeye çalıştı. Yargı ve emniyet teşkilatlarımız hemen harekete geçip bu haysiyetsizlerin kimliklerini tespit etmeye ve işlem yapmaya başladı.

Dünyaya gözlerini henüz açmış bir bebek üzerinden, saatler daha yeni doğmuş bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiğini düşündükleri değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız. Hukuk önünde bu esfel-i safilin lerin her birinden işledikleri suçun hesabını elbette soracağız. Benzer saldırıları farklı vesilelerle daha öncede yaşamıştık. ” dedi

Son yıllarda bu tür ahlaksızlıkları artmasında hem mecraların kontrolsüzlüğünün hem de organize saldırıların kolaylaşmasının rolü vardır. Niçin YouTube, niçin Twitter, için Nextflix  şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz?  İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için. Bunlar sevgili vatandaşlarım ahlak sahibi değil Akif  diyor ya “ahlakın izmihlali ne müthiş İzmihlal  ne millet kurtuluruz zira Milliyet ne İstiklal” evet biz ahlakı Yüce medeniyet değerleri yüce bir milletin torunlarıyız, evlatlarıyız ve bu millete layık olmayan bu gelişmeleri yaşamak istemiyoruz, görmek istemiyoruz. Tabii burada üzerinde durmamız gereken asıl konu medya ve özellikle sosyal medya mecralarının nasıl olup da böyle bir kokuşmuşluğun aracı haline dönüştükleridir.  Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibaren suikastlerin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır.

Bu millete bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip ve parlamentomuzdan, sevgili vatandaşlarım biz bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını kontrol edilmesini istiyoruz ve sosyal medya mecralarının kontrol eden küresel firmalar batı ülkelerinde açtıkları temsilcilikler vasıtasıyla içerikle ilgili her türlü hukuki ve mali sorumluluğu üstleniyorlar. Kimi yerlerle birlikte Türkiye’de ısrarla bundan kaçırıyorlar. Unutulmamalıdır ki bizim ailemizin başına gelenleri 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti Devleti bireyinin her biri bir yaşayabilir.

Hiç kimsenin izzeti nefsini koruma hakkı elinden alınamaz. Bir kişinin yüzüne karşı ifade edildiğinde suç olan her şey medya ve sosyal medya mecralarında yapıldığında da aynı sonuçla karşılanmalıdır. İnternet mecralarını kullananlar layüsel değildir. Cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası, hakaret başta olmak üzere kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır. Milletimize karşı sorumluluklarımız bu doğrultuda gereken mekanizmaları kurmayı ve İşletmeyi gerektiriyor.

Amerikalısı, Avrupalısı Çinlisi bu imkana sahipken 83 Milyon Türk vatandaşının sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz.  Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzenleme üzerinde çalışıyoruz. İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve Mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız.

Türkiye Bir muz Cumhuriyeti değildir. Bu ülkenin idari verdiği kurumlarını hiçe sayanları Biz hiçe sayarız. Hukuk devleti ilkesi demokrasinin vazgeçilmez bir şartıdır. Asıl bu konuda gerekeni yapmazsak demokrasiye ve hukuka aykırı davranmış oluruz. Buradan Adalet bakanlığımıza, Meclis grubumuza tüm kurumlarımıza konu ile ilgili düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. 

Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmiş olacağımızı ümit ediyorum. Artık bu tür konularda kim ne der yerine ülkemizin neye ihtiyacı var sorusuna cevap arayacağız. Türkiye’ye karşı çifte standart uygulayanları da kendi ilkesizlikleri ve onursuzlukları  ile başbaşa bırakacağız bu duygularla bir kez daha hepinize sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. dedi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir