Bilgisayar faresinin mucidi William English hayatını kaybetti

Modern bilgisayar arayüzünün tanımlanmasına yardımcı olan ve mouse – bilgisayar faresinin mucidi olan William English 91 yaşında hayatını kaybetti.

Modern bilgisayar arayüzünün öncülerinden biri öldü: New York Times, William “Bill” English’in 26 Temmuz’da 91 yaşında solunum yetmezliğinden öldüğünü bildirdi. Stanford Araştırma Enstitüsü’ndeki Douglas Englebart’ın yanında, İngilizce, ilk bilgisayar faresini geliştirmeye yardımcı oldu ve on yıllar boyunca PC’lere gelecek; grafik kullanıcı arayüzleri, çevrimiçi metin düzenleme, video görüşmeleri ve köprü metni bağlantıları gibi birçok kavramı özetleyen 1968 “Tüm Demolar’ın Annesi”ni bir araya getirdi.

Englebart vizyoner olarak kabul edilirken, English; fikirleri gerçekten kavrayan ve onları kullanarak meyve verme yeteneğine sahip olan tek kişiydi. Örneğin Englebart’ın bir taslağını çizdikten sonra günümüz bilgisayar faresini o yaptı. Englebart bu 1968 etkinliğindeki kavramları gösterirken, English sahnelerin arkasındaki şeyleri o düzenliyordu.

English’in mirasını her alanda görmek zor değil. Dokunmatik ekranlar giderek yaygınlaşırken, Englebart ile birlikte öngörüldüğü diğer özelliklerin çoğu Xerox PARC gibi yerlerde rafine edilecek ve bugün hâlâ hâkim oldukları ana akımın yolunu buldular. Bu anlamda, English on yıllarca bu alanda varlığını hissettirdi.

Farenin mucidi olarak bilinen William English, 26 Temmuz’da 91 yaşında öldü. 1968’de farenin gelişiminin arkasındaki isimlerden biri olan English, etkileşimli bilgisayar arayüzlerini mümkün kıldı.

Bugün, ister dizüstü ister masaüstü olsun, bilgisayar arayüzleri ile fare dediğimiz şeyi kullanarak etkileşime giriyoruz. Ancak, bu her zaman böyle değildi ve birisi işletim sistemlerinin etkileşimli arabirimler sunmasını sağlayacak donanımı icat etmek zorunda kaldı.

Stanford Araştırma Enstitüsü’nde Douglas Englebart ile çalışan bir bilgisayar mühendisi olan William “Bill” English’in Englebart’a “fare mucidi” ünvanını kaybetmesine rağmen farenin mucidi olduğu söylenebilir. English, Englebart ile yaptığı çalışmalarla grafiksel kullanıcı arayüzlerini mümkün kıldı.

Farenin mucidi Englebart, vizyoner bir kişilik ve takım lideri olarak öne çıkarken, işin en önde gelen kısmını üstlendi. Englebart’ın aksine, English perde arkasındaki işi yapmakla meşguldü. Buna bir örnek Englebart’ın etkileşimli arayüzleri etkinleştirmek için taslak olarak hayal gücü ve çizimi, English ise taslağı gerçek bir ürüne dönüştürüyor.

Bilgisayarlardaki en önemli çevresel donanımın mucidi William English, 26 Temmuz 2020’de 91 yaşında öldü. Bugün Bill Gates veya Elon Musk kadar English adını hatırlamasak da, mirasının yüz milyonlarca insana on yıllardır daha iyi bir bilgisayar deneyimi sağladığı tartışılmaz bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir